Կրթություն ստանալն իմ իրավունքն է

Անվանումը՝ <<Կրթություն ստանալն իմ իրավունքն է>> նախագիծ

Վայր՝ Միջին դպրոց

Մասնակիցներ՝ Միջին դպրոցի 6֊րդ դասարանի սովորողներ

Ժամկետը՝ 01.09.21- 10.09.21

Նպատակը՝

Սովորողին հաղորդակից դարձնել կրթություն ստանալու իր իրավունքին, ծանոթանալ, քննարկել կրթության Միջազգային իրավական նորմերը, դրանց հիման վրա ստեղծված ՀՀ օրենքներն ու Սահմանադրությամբ ամրագրված կետերը։

Խնդիրները՝

  1. Ձևավորել իրավական նորմերին ծանոթանալու, դրանց հետ աշխատելու մշակույթ,
  2. Բարձրացնել իրավական գիտելիք ունենալու կարևորությունը,
  3. Ինտեգրել իրավունք հասկացությունն ուսումնական պրոցես,
  4. Ծանոթանալ սովորողների հետաքրքրություններին և ակտիվությանը վերոնշյալ թեմայում,
  5. Ակտիվացնել քաղաքացիական գիտակցությունը,
  6. Ապահովել ներածական մուտք 2020-2021 ուսումնական տարի։
Продолжить чтение «Կրթություն ստանալն իմ իրավունքն է»

Բնապահպանական եռօրյա ճամբար Վաղաշենում

Սևանա լիճ, Վաղաշենի տարածքում

Սևան ազգային պարկի հովանավորությամբ

Օր՝ օգոստոս 8-10

Պատասխանատու՝ Հասմիկ Իսրայելյան

Օգնական՝ Մարիամ Խաչատրյան

Կամավորներ՝ Ռիմա Ասրյան, Անահիտ Հովսեփյան

Մարզիկ՝ Գոհար Դանիելյան

Տևողություն՝  3 օր

Անհրաժեշտ իրեր

  • Արևապաշտպան գլխարկ
  • Քնապարկ֊ուսապարկ
  • Անհատական սպասք (բաժակ, ափսե, գդալ, պատառաքաղ)
  • Անհատական հիգիենայի միջոցներ
  • Լողի պարագաներ
  • Պահեստային հագուստ (տաք և ամառային)
  • Առաջին օրվա ճանապարհային բրդուճներ
  • Ջուր, ջրաման
  • Լապտեր

Արժեքը մեկ սովորողի համար— 6.000 դրամ (ճանապարհածախս, սնունդ)

Մասնակիցներ՝ Միջին, Արևմտյան դպրոցների սեբաստացի սովորողներ և ընկերներ

Ճամբարի ուղղությունները

  • բնապահպանական
  • հայրենագիտական
  • մարզական

Քարտեզագրում

Հեռավորություն 141 կմ, տևողություն-2 ժ. 46րոպե

Օր 1

8։00 Մեկնում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու բակից

10։30 Կանգառ Սևան֊Գավառ խաչմերուկում

12։00 Ժամանում (բրդուճների ընդմիջում, ծանոթացում տարածքին, ճամբարային նախապատրաստական աշխատանքներ)

12։00-13։30 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

14։00 Ճաշ

15։00-16։00 Մարզական պարապմունք

16։00-19։00 Լող, լող ուսուցում

19։30 Ընթրիք

20։00-21։00 Զրույցներ խարույկի շուրջ

21։30-22։00 Քնի նախապատրաստական աշխատանքներ

Օր 2

8։30-9։00 Վեր կաց, հիգիենայի ժամ

9։00 Մարզական պարապմունք

9։30 Նախաճաշ

10։00-11։00 Լող, լող ուսուցում

11։00-12։00 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

12։00-13։00 Բանավոր մաթեմատիկա․ հետաքրքրաշարժ խնդիրներ

14։00 Ճաշ

15։00-16։00 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

16։00-19։00 Լող, լող ուսուցում

19։30 Ընթրիք

20։00-21։00 Խարույկի նախապատրաստական աշխատանք, զրույց-քննարկում, օրվա ամփոփում

22։00 Քուն

Օր 3

8։30-9։00 Վեր կաց, հիգիենայի ժամ

9։00 Մարզական պարապմունք

9։30 Նախաճաշ

10։00-12։00 Բնապահպանական նախագիծ (լողափի մաքրում, աղբի տեսակավորում, ճյուղերի դասավորում, տարածքի փոցխում)

12։00-13։00 Մարզական պարապմունք

14։00 Ճաշ

15։00 Մեկնում

16։00 Կանգառ Հայրիվանքում

18։00 Ժամանում Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի

Ճաշացանկ

Մասնակիցներ՝

  1. Հասմիկ Իսրայելյան
  2. Մարիամ Խաչատրյան
  3. Ռիմա Ասրյան,
  4. Անահիտ Հովսեփյան
  5. Գոհար Դանիելյան
  6. Վարդանյան Ավետ- 7-րդ դասարան, Երևանի № 171 հիմնական դպրոց,
  7. Բաղդասարյան Անի-7-րդ դասարան, Միջին դպրոց
  8. Ղազարյան Դավիթ – 8-րդ դասարան, Երևանի Պուշկինի անվ․ դպրոց,
  9. Ղազարյան Հրաչյա- 6-րդ դասարան, Երևանի Պուշինի անվ․ դպրոց,
  10. Դավիթ Մանուկյան- 8- «Անանիա Շիրակացի» կրթահամալիր,
  11. Արամ Թումանյան- 8-րդ դասարան, Երևանի № 186 հիմնական դպրոց
  12. Վերմիշյան Դավիթ- 7-րդ դասարան, Միջին դպրոց
  13. Հակոբյան Համլետ- 7-րդ դասարան, Միջին դպրոց
  14. Խաչատրյան Հրանտ – 7-րդ դասարան, Միջին դպրոց
  15. Մնացականյան Նարեկ- 7-րդ դասարան, Միջին դպրոց
  16. Հարությունյան Գագիկ- 7-րդ դասարան Միջին դպրոց
  17. Սադոյան Բագրատ- 7-րդ դասարան Միջին դպրոց
  18. Մարտիրոսյան Դավիթ- 7-րդ դասարան Միջին դպրոց
  19. Սամի Մանգալ- Մուտքի ճամբար, 7-րդ դասարան Միջին դպրոց
  20. Հակոբյան Ժասմին-5-րդ դասարան, Արևմտյան դպրոց
  21. Հակոբյան Մհեր-5-րդ դասարան, Արևմտյան դպրոց
  22. Գալստյան Արամ-5-րդ դասարան, Արևմտյան դպրոց

Ուսումնական ամառ

Ես կազմում եմ խնդրագիրք

Վայր՝ Առցանց հարթակ

Մասնակիցներ՝ 

  • Տարատարիք սովորողներ

Ժամկետը՝  օգոստոս, 2021թ․

Նպատակը՝

Կազմել մաթեմատիկական խնդիրների ժողովածու․

Խնդիրները՝

  • Զարգացնել ստեղծագորածական մտքի և որոնողական կարողություններ,
  • Մեծացնել սեր և հետաքրքրություն մաթեմատիկայի նկատմամբ,
  • Մասնակցել մրցույթի և տպագրել նյութեր

Ընթացքը՝

  • Ոչ ստանդարտ մաթեմատիկական խնդիրների հավաքագրում, ժողովածուի կազմում, լուծում,
  • Խնդիրները կարող են լինել կազմված սովորողի կողմից,  նաև թարգմանված օտար լեզվով կազմված խնդրագրքերից, համացանցային աղբյուրներից՝ անպայման նշելով աղբյուրը,
  • Օնլայն խնդիրների հավաքագրումից հետո խնդրագրքի կազմում, ստեղծում։

Արդյունքում

Հաղթող աշխատանքները հեղինակային իրավունքի պաշտպանությամբ, կտպագրվի   <<Մաթեմատիկա>> ամսագրի հերթական համարում։

Մշակութային Արատես

«Մշակութային Արատես»- նախապատրաստական աշխատանքներ, նախնական ծրագիր

Վայր՝ Արատեսի դպրական կենտրոն

Ժամկետը՝ 14.06.21- 30.06.21

Օր՝ 

Մեկնում՝ 

Վերադարձ՝ 

Մասնակիցներ՝ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի, մշակութաբանության ամբիոնի  ուսանողներ, «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի դասավանդողներ, սովորողներ։

Հարթակում ծնողն է

Անվանումը՝ » About IT Security»

Վայրը՝ Ավագ դպրոցի ընթերցասրահ

Ժամկետը՝ 11.06.21 ժամը՝ 11:00

Մասնակիցներ՝ Միջին և ավագ դպրոցի սովորողներ, դասավանդողներ

Վարող՝ Միջին դպրոցի ծնող Անդե Մալքոնյան

Կազմակերպիչ՝ Հասմիկ Իսրայելյան

Նպատակը․ «Հարթակում ծնողն է» նախագծի շրջանակներում Միջին դպրոցի ծնող Անդե Մալքոնյանի վարպետաց դասի ներկայացում՝ արդիական <<ՏՏ անվտանգության>> թեմայով։

Ընթացքը՝

ՏՏ ոլորտի մասնագետ Անդե Մալքոնյանը ներկայացնում է վարպետաց դաս «ՏՏ անվտանգություն» թեմայով։ Վարպետաց դասին մասնակցում են 7-3 ջոկատի ճամբարականներն, ինչպես նաև Միջին և Ավագ դպրոցի սովորողներ, դասավանդողներ։

Արդյունքները՝

Տեսանյութում

Ես կազմում եմ խնդրագիրք

Այսօրվա 7֊3 ջոկատի նախագծային ընթացքը խնդիրներով ուղղորդվեց։ Լուծեցինք, քննարկեցինք մաթեմատիկայի մայիսյան ֆլեշմոբի խնդիրները և սկսեցինք թարգմանել օտար լեզուներով էլեկտրոնային խնդրագրքերի խնդիրներ։ Բագրատին աշխատանքը շատ դուր եկավ, նա արդեն թարգմանռլ, պատրաստել է խնդիրների առաջին խումբը։

Բագրատ Սադոյան

Խելացի պատուհաններ բաց լսարանում

Քննարկեցինք նախագծի ընթացքը, ընտրեցինք այն պիտանի առարկաները, որոնք կարող ենք պատրաստել, ճամբարականները հետաքրքիր լուծումներ գտան, շտապեցինք վարպետ Պետոյի արհեստանոց և վարպետ Կարոյի հետ անցկացրինք հետաքրքիր վարպետաց դաս։

Ուսումնական 4֊րդ շրջան

7-3 ջոկատ

1Աղախանյան Էրիկ Մկրտիչ
2Առաքելյան Հայկ Արտակի
3Ավագյան Հայկ Ավագ
4Բրուտյան Գևորգ Կարեն
5Գիգոլյան Վիկտորիա Տիգրան
6Խաչատրյան Ալիսա Վահե
7Խաչատրյան Հրանտ Հրաչյա
8Կարապետյան Նարե Արտակ
9Կիրակոսյան Մհեր Մուշեղ
10Հարությունյան Գագիկ Երվանդ
11Հովեյան Աշոտ Խաչիկ
12Հովհաննիսյան Ալիկ Մարտին
13Հովհաննիսյան Դանիել Կարեն
14Հովհաննիսյան Վիկտորիա Արկադի
15Մարտիրոսյան Դավիթ Աշոտ
16Ներսեսյան Գագիկ Ալեքսան
17Շվագիր Միքայել Արմանի
18Պապայան Տիգրան Գոռ
19Սարգսյան Սուսաննա Արմեն
20Սեմիրջյան Հրայր Առաքել
21Սերոբյան Վահագ Բենիամին
22Ստեփանյան Գրիգոր Վահե
23Ստեփանյան Լևոն Արսեն
24Մնացականյան Նարեկ Հայկի
25Սադոյան Բագրատ Հայկ
26
27
28
30
31


Ճամբարային օրակարգ/ աշխատաժամանակ
Երկուշաբթի
1. Երգ
2. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
3. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
4. Նախագիծ( Շրջայցերի, ճամփորդությունների քննարկում)
5, Նախագիծ՝ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
6. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
Երեքշաբթի
1. Տեխնոլ
2. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
3. Ընտրութ
4. Ընտրութ
5. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
6. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
Չորեքշաբթի
1. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
2. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
3. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
4. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
5. Ֆիզկուլտ
6. Ֆիզկուլտ
Հինգշաբթի
1. Տեխնոլ
2. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
3. Ընտրութ
4. Ընտրութ
5. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
6. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
Ուրբաթ
1. Նախագիծ ( Շրջայցերի, ճամփորդությունների քննարկում)
2. Պար
3. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
4. Նախագիծ Մենք կազմում ենք խնդրագիրք։ (նախագիծը՝ ստորև)
5. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)
6. Նախագիծ Խելացի պատուհաններ բացօթյա լսարանում (նախագիծը՝ ստորև)

Նախագծեր

Արատեսի վանական համալիր․ ԾԱՂԿՈՂ ԱՐԱՏԵՍ

Ճամփորդության վայրը՝ Արատես դպրական կենտրոն

Մեկնում՝ մայիսի 26, ժամը՝ 13։00 Հյուսիսային դպրոց, Վիգեն Ավետիսի քանդակի դպրոցից

Վերադարձ՝ Մայիսի 28, ժամը՝ 18։00

Երթուղին՝
Մեկնում՝ Երևան -Արտաշատ- Երասխ- Սևակավան — Զանգակատուն — Արենի — Գետափ- Շատին- Եղեգիս-Հերմոն-Արատես

Վերադարձ՝  Արատես- Հերմոն- Եղեգիս-Շատին-Վարդենյաց լեռնանցք- Մարտունի-Սևան-Երևան

untitled

Ճամփորդության նպատակը՝ Արատեսի վանական համալիրի ուսումնասիրություն՝ վանքի վերականգնման նախագծի. տարածքի հետազոտական, պեղումների, մաքրման, վանքի վերականգնման և այլ աշխատանքների նախապատրաստման, պլանավորման նպատակով։

Համագործակցություն՝ Քանդակի ակումբի նախագծով (ԱՐԱՏԵՍ, ԿԱՐՄԻՐ ԾԱՂԻԿ ԿԱՄ ԾԱՂԿՈՂ ԱՐԱՏԵՍ/ Փառատոնային Արատես- Ալիսա Գևորգյան)

Անհրաժեշտ պարագաներ արշավականին

Քնապարկ, մեկանգամյա օգտագործման սպասք, տոպրակ_ձեռնոց, անձնական հիգիենայի պարագաներ, արևապաշտպան գլխարկներ, մարզահագուստ, տաք հագուստ, փոխնորդ կոշիկներ, գուլպաներ, բրդուճներ առաջին օրվա համար, սեղանի ինտելեկտուալ խաղեր, ֆոտոխցիկներ.

Մասնակիցներ

  1. Դանիել Հովհաննիսյան 7-րդ
  2. Տիգրան Պապոյան 7-րդ
  3. Գայանե Պողոսյան 11-րդ
  4. Նարեկ Ավետիսյան 8-րդ
  5. Գրիգորի Խաչատուրյան 8-րդ
  6. Էլեոնոր Պետրոսյան 7-րդ
  7. Ալիսա Հակոբյան 7-րդ
  8. Սոնա Մեհրաբյան 8-րդ
  9. Տարոն Հակոբյան 11-րդ
  10. Արեգ Սերոբյան 11-րդ
  11. Միքայել Մկրտչյան 11-րդ
  12. Սուսաննա Բալախչյան 8-րդ
  13. Ալիսա Գևորգյան դասավանդող
  14. Հասմիկ Իսրայելյան դասավանդող
  15. Գրիգոր Դարբինյան-քանդակագործ
  16. Մուշեղ Մուսայելյան- քանդակակագործ

Այցելություն Կենտրոնական բանկ

Կենտրոնական Բանկի այցելուների կենտրոնում «Ֆինանսական կրթություն» նախագիծն ամփոփեցինք։ Այցելության հետ համատեղեցինք Երևանյան թափառումներ, ճանաչողություն, սեր֊ուրախությամբ կրթություն…

Պատմում են սովորողները

Հովհաննես Գալիկյան

Վիկա Արևշատյան

Մարի Աղայան

Հայկ Աղլամազյան

Կորյուն Գաբոյան

Տաթև Օրդյան